Spadochron – miękkie lądowanie w nowej pracy

BlogMożliwość komentowania Spadochron – miękkie lądowanie w nowej pracy została wyłączona

Uczestnicy szkolenia „Spadochron” bardzo często czują „podskórnie”, że to co robią na co dzień wycieńcza ich zawodowo jednakże nie potrafią powiedzieć co to jest i dlaczego tak się dzieje?

W swojej codziennej pracy mam przyjemność spotykać ludzi, pomagać im i zmieniać ich sposób patrzenia na świat, życie, również to zawodowe. Jednym z takich działań jest licencjonowane szkolenie „Spadochron”, które prowadzę. Jest to szkolenie od lat i z powodzeniem wykorzystywane przez doradców zawodowych w USA, Kanadzie, Nowej Zelandii, Wielkiej Brytanii, Holandii, Francji, Szwajcarii i we Włoszech.

Nowe podejście do bezrobotnych

Szkolenie w zupełnie nowatorski sposób podchodzi do kwestii zarówno aktywizacji osób bezrobotnych, jak i osób, które dopiero rozpoczną karierę zawodową(studenci, uczniowie). Jest też szalenie przydatne dla osób, które stoją „na rozdrożu” swojej zawodowej ścieżki nie wiedząc w którą stronę podążyć.

Szkolenie bazuje na fakcie, że często osoby zarówno pracujące jak i niepracujące nie zdają sobie sprawy, jak wiele umiejętności posiadają. W tym celu wprowadza się na nim element nazwany pisaniem opowiadań. Uczestnicy na podstawie swojego życiowego doświadczenia muszą napisać krótkie opowiadania dotyczące ważnych wydarzeń w ich życiu zarówno zawodowym jak i prywatnym. Mają w nich opisać co przede wszystkim się UDAŁO. Dyskutując w małych grupach nt. opowiadań nagle zdają sobie sprawę, jak wiele umiejętności posiadają. Nie zawsze są to umiejętności związane z ich zawodem. Dlatego też szkolenie niesamowicie poszerza perspektywy zawodowe danego uczestnika.

Uczestnicy szkolenia „Spadochron” bardzo często czują „podskórnie”, że to co robią na co dzień wycieńcza ich zawodowo jednakże nie potrafią powiedzieć co to jest i dlaczego tak się dzieje? Szkolenie pozwala zagłębić się w siebie i swoje potrzeby dotyczące dobrego miejsca pracy. Pozwala uświadomić sobie do czego nadajemy się w 100%, a czego absolutnie nie powinniśmy robić. Pozwala odkryć potencjał zawodowy, o którym nie zdawaliśmy sobie sprawy.

Może być też zgoła inaczej – uczestnikami „Spadochronu” są osoby, które od dawna wiedzą, że muszą zmienić zawodową ścieżkę. Źle czują się w swojej pracy, są sfrustrowani, jednym słowem – nie lubią jej. Na szkoleniu odkrywają nowe pasje, ich zawodowe potrzeby krystalizują się na tyle, że są gotowi podejmować bardzo odważne decyzje związane z pracą i z reguły wychodzą na tym bardzo dobrze.

Komu polecam to szkolenie?

Przede wszystkim osobom gotowym na zmianę. Bo „Spadochron” to jak każde szkolenie duża zmiana. Mogą to być zarówno osoby bezrobotne, jak i pracujące szukające nowych wyzwań zawodowych. Mogą być to zaczynający karierę studenci. Mogą to być również doradcy zawodowi, którzy mając w ręku wiedzę zdobytą na tym szkoleniu będą mogli efektywniej pomagać swoim podopiecznym w poruszaniu się po rynku pracy.

Comments are closed.