Jak zostać trenerem biznesu

Wielu ludzi pragnących zostać szkoleniowcami zastanawia się, jak zacząć. Co trzeba zrobić, żeby w niedalekiej przyszłości tytułować siebie trenerem biznesu? Skończyć odpowiednią szkołę, certyfikat trenerski, a może przeczytać specyficzne książki na ten temat?

Znajduje to swoje potwierdzenie w szeregu wpisów na Golden Line czy forach tematycznych. Można wspomnieć o kilku sposobach na rozpoczęcie kariery trenera ( nie mylić z coachem).

Elementem fundamentalnym są jednak predyspozycje zainteresowanego, jego cechy charakteru i umiejętności. Nie każdy jest w stanie podołać temu wyzwaniu. Kolejna kwestia to konieczność ciągłego doszkalania się. W zawód szkoleniowca wpisane jest czytanie, odkrywanie i poznawanie nowych rzeczy, pojęć i koncepcji.

Witam, czy ktoś może mi doradzić jak zostać trenerem??? Jestem laikiem w tym temacie ale branża bardzo mi się podoba… może jakieś szkolenie (tryb weekendowy) dzięki któremu mogłabym uzyskać profesjonalne przygotowanie do tego zawodu…

To, co niewątpliwie jest wielką zaletą zawodu trenera to możliwość zostania nim ( przekwalifikowania się) niemal w każdej chwili. Doświadczenie zawodowe zdobyte w branży działa tylko na korzyść trenera.

Dotychczasowe sukcesy zawodowe, zdobyte kontakty czy umiejętność negocjacji poświadczona nie tylko na papierze ułatwiają – i to bardzo – wejście do branży szkoleniowej. „Praktyczne szkolenie” w taki sposób promuje swoje produkty niemal każda firma szkoleniowa, a zapewnić to może jedynie doświadczony trener.

A więc jeśli jesteś doświadczonym handlowcem, specjalizujesz się w kontaktach z klientem bądź jesteś specjalistą od ważnego zagadnienia – istotnego z punktu widzenia twojego zawodu – nie wahaj się – podejmij wyzwanie.

Gotowe rozwiązania, zacznij już dziś!

Nawet największe doświadczenie i wiedzę zawodową trzeba umieć przekazać – a tego nie da się uczynić bez odpowiedniej wiedzy o grupie, jej dynamice, specyfice uczenia się dorosłych. Niezwykle ważne jest zdobycie tzw. „kompetencji miękkich”. Jak wykazały badania prowadzone przez House of Skills

(…) w roli szkoleniowca bardzo ważna jest wszechstronna znajomość warsztatu trenerskiego, a zwłaszcza praktyczna znajomość zasad uczenia ludzi dorosłych. Trener powinien przechodzić elastycznie od roli prezentera – eksperta do roli moderatora skoncentrowanego na opiniach i doświadczeniach członków grupy. Musi także rozumieć, że na sukces szkolenia składa się zarówno jego atrakcyjność merytoryczna, jak i forma (sposób prowadzenia, angażujące zadania i ćwiczenia, dobry kontakt czy poczucie humoru).House of Skills

Z tego też powodu niezbędne jest przejście szeregu szkoleń, które wprowadzą w tajniki trenerskie i będą uprawniały do nazywania się trenerem biznesu. Taką próbę podejmują studia podyplomowe dużych uczelni, które mają jednak duża wadę – często są prowadzone przez teoretyków.

W Polsce istnieje zaledwie kilka komercyjnych ośrodków oferujących całościową ścieżkę edukacyjną, której ukończenie pozwoli na rozpoczęcie kariery trenera biznesu.

Od jakiegoś czasu na rynku istnieje bardzo ciekawa oferta Szkoły Trenerów Biznesu firmy Orinoko Szkolenia i Doradztwo z Opola. Kompletny program jak i sylwetki trenerów można poznać na stronie.

Szkoła trenerów biznesu, przygotowana przez firmę Orinoko Szkolenia i Doradztwo to kompleksowy projekt rozwojowy, którego ukończenie umożliwia rozpoczęcie pracy w charakterze trenera biznesu.

Program kursu jest odzwierciedleniem praktycznych doświadczeń trenerów oraz twórców szkoły. Został przygotowany w oparciu o doświadczenia z różnych szkół trenerskich i coachingowych.

Celem szkoły jest przygotowanie uczestników pod kątem merytorycznym i praktycznym do samodzielnego projektowania i prowadzenia szkoleń. Podczas warsztatów rozwiniesz swoje umiejętności psychologiczne, pracy z grupą, wywierania na nią wpływu, stymulowania w nauce i rozwoju. Naszym nadrzędnym celem jest przekazanie uczestnikom kompetencji trenerskich od A do Z: a to wszystko dzięki szkole prowadzonej przez praktyków dla praktyków.

Zalety Szkoły Trenerów Orinoko?

To przede wszystkim cena i jakość. Jako młoda szkoła wchodząca dopiero na rynek Orinoko oferują cenę zdecydowanie niższą niż pozostałe oferty na rynku, co nie wiąże się w jakikolwiek sposób z obniżeniem poziomu merytorycznego.

Co dalej?

Praktyka, praktyka, praktyka i ciągłe poszerzanie swojej wiedzy.